Jak se dařilo drahým kovům v roce 2019

Jak se dařilo drahým kovům v roce 2019

Jak jsme předpovídali, tak se také stalo. Zlato vstoupilo do nové dekády více než úspěšně. Jeho cena se začátkem ledna 2020 vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních 7 let a překročila hranici 1 600 dolarů za troyskou unci. Bezprostředním důvodem bylo rostoucí napětí na Blízkém východě


Zlato zažilo rekordní rok

Růst se očekává i letos

Zlato rostlo v průběhu celého roku 2019 a se zhodnocením 18 % se zařadilo mezi nejvýkonnější aktiva. V září dokonce překonalo dosavadní korunový rekord. Pozitivní efekt na růst ceny zlata měla řada faktorů, které budou mít na investice vliv zřejmě i letos: politická nejistota, obchodní války mezi USA s Čínou, brexit nebo zhoršení situace na Blízkém východě.

Vzhledem k těmto rizikům může být na trzích zvýšená volatilita ceny zlata. V současné chvíli očekáváme uklidnění napětí na Blízkém východě a možnost dokoupit investiční drahé kovy pod dosaženými maximy. V roce 2020 očekáváme další růst ceny zlata. Doporučujeme proto nákup rozložit v čase.

 

 

Graf vývoje ceny zlata za rok 2019

A do čeho naši zákazníci v roce 2019 nejvíce investovali?

Rok 2019 je sice už minulostí, ale pojďme se za ním ještě v rychlosti ohlédnout.
Do čeho jste nejvíce investovali?

Zlato má pozitivní prognózy i v roce 2020

Důvodů, proč se dá očekávat další růst ceny zlata, je hned několik. Americká centrální banka (FED) v uplynulém roce 3x snížila úrokové sazby a mluví se o úmyslném oslabování měny kvůli podpoře exportu. Riziko obnovení globální měnové války by mohlo vést k oslabení amerického dolaru, což by mohla být příznivá zpráva právě pro komodity včetně zlata a stříbra. FED přitom nevylučuje, že by letos mohl přistoupit k dalšímu snížení sazeb.

Dalším faktorem, který pomůže zlatu vzhůru, je silná poptávka ze strany centrálních bank, která trvá již několik let po sobě. Státy se zlatem jistí před možnou krizí, v případě Číny a Ruska jde navíc o jasnou snahu odpoutat se od dolaru jako rezervní měny. Centrální Nizozemská banka na svých webových stránkách uvádí, že

...jediné, co si udržuje svoji hodnotu bez ohledu na všechny krize, je zlato.

Zlato bylo hodnotou v minulosti a je více než zřejmé, že si ji uchovává i pro budoucnost. Mnohé prognózy budoucího vývoje předpovídají, že cena zlata bude ještě podstatně vyšší než v dobách poslední krize.  A vědí to i centrální banky, které přitom svojí měnovou politikou dělají všechno pro to, aby „obyčejné peníze“ na hodnotě postupně ztrácely. V dobách nejistoty investoři raději volí jistotu a chování centrálních bank pro ně může být dobrým vodítkem.

 

Nechte hlídání cen zlata a stříbra na nás

Pokud nechcete, aby vám investiční příležitost utekla,
nastavte si na našich webových stránkách hlídacího psa, který sleduje vývoj cen za Vás.

NASTAVIT HLÍDÁNÍ CEN

 A nezapomeňte nás sledovat na Facebooku a Instagramu.
Najdete tam spoustu novinek a dalšího obsahu.

o krok zpět  Další článek Předchozí článek
Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...