Poslední 2 ks Doprava zdarma
Dodání do 5 dnů

Aténska sova - tetradrachma, , XF Kód produktu: 11-00671

Cena

Prodej

Cena v Kč (vč DPH 21 %)
34 990
Cena v € (vč DPH 21 %)
1 381,31 €
Ověřeno zákazníky
Dostupné do 5 dnů : 2 ks
Základní charakteristika produktu
Materiál
Typ
Rok vydání
480-400 př. Kr.
Hmotnost (g)
Průměr
20 mm
Téma
Popis produktu

Athénská sova

Athénské sovy, těžké, hrubé, stříbrné mince s vysokým reliéfem raženy před více než 2000 lety, byly pravděpodobně nejvlivnější ze všech starověkých mincí. Tetradrachma je dodnes nejvíce uznávané platidlo té doby až dodnes mezi širokou veřejností.

Skutečný stříbrný historický artefakt

  • Podobizny sovy byly raženy už za dob Pythagora, Xenofoba, Demokrita

  • První velké světové platidlo

  • Snadná výměna oběživa v období antického Řecka

  • Theodor Roosevelt se inspiroval návrhům sovy a upravil dizajn U.S. mincí

  • Extrémně vysoká kvalita mince

  • Vysoký reliéf

  • Více jako 2000 roků stará mince

Rubovou stranu mince zdobí vyobrazení sovy, jako Athénin talisman. Legenda vypráví, že samotná Athéna si častokrát vzala na sebe podobu sovy. Druh sovy vyobrazený na minci je ušlechtilá Athena Noctua, přezývaná stejně malá sova. Velikost dosahuje jenom 15 centimetrů a vyskytuje se od Středozemí po Skandinávií. V dnešní době je sova symbolem moudrosti, napříč tomu, tak v minulosti nebývalo. Sova symbolizovala neštěstí, ba dokonce i smrt a lidé se ji vyhýbali.
Podobizen Athény se vše vidícím okem, symbolem vše slyšícího a vše vidícího vede množství dohadů historiků. Jelikož bylo vše vidící oko mandlového tvaru zobrazováno na lidských podobiznách, keramice neboli v umění, je otázné, zda oko plnilo také religiózní účel svým mystickým charakterem.

Athéna

Je patronka a bohyně Athén, největšího města všech dob. První dcera Dia a jeho první ženy Metis (v překlade moudrost). Athéna byla rovněž bohyně moudrosti a války. Pro někoho nespojitelné, pro Řeky přirozené. 

Se životem Atény se pojí množství bajek, jedna z nich vypráví o narození Athény, kdy její matka varovala Dia v době svého těhotenství, že se jí narodí kluk a ten bude mocnější než sám Zeus. Tahle informace rozrušila Dia natolik, že jednoho dne přehltl celou Metis spolu s její nenarozeným dítětem. Postupem času se mu zvětšila hlava a celá ho rozbolela. Zeus si nevěděl rady, a tak sekerou rozštěpil napůl vlastní hlavu. Ze zbraně se zrodila jeho dcera Athéna. Ačkoliv byl Zeus mocný, nemohl byt chytrý.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...