Téma
Popis produktu

Stříbrná mince Dana Zátopková, Emil Zátopek 13 g b.k. 2022

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je ražena v kvalitě standard, vychází u příležitosti 100. výročí narození Dany a Emila Zátopkových.

Legendární vytrvalostní běžec, mnohonásobný rekordman, trojnásobný mistr Evropy a držitel čtyř zlatých a jedné stříbrné olympijské medaile… Fenomenální oštěpařka, dvojnásobná mistryně Evropy a držitelka zlaté a stříbrné olympijské medaile… Emil a Dana Zátopkovi, kteří ve svých atletických disciplínách dosahovali pozoruhodných úspěchů, si byli souzeni. Manželé, na které vzpomíná celý sportovní svět, se narodili ve stejném roce a v tentýž den. V jednom dni také získali zlaté olympijské medaile – zatímco Emil na olympiádě v Helsinkách vyhrál v běhu na pět kilometrů, Daně se podařilo zvítězit v hodu oštěpem za hranici padesáti metrů. Dva z nejslavnějších československých sportovců strávili v láskyplném vztahu dvaapadesát let a po celou tu dobu žili v dokonalé symbióze. Jeden druhému byli oporou a inspirací, rádi se škádlili a báječně se doplňovali… Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra Vojtěcha Dostála, DiS. Odborná komise ocenila zejména „velmi zajímavou kompozici atletických motivů a státní vlajky na averzu a vynikající portréty Dany a Emila Zátopkových v pohybu na reverzu“.