Vyprodáno
Vyprodáno

Stříbrná mince Marie Terezie 300. výročí narození b.k. Kód produktu: 5-00773

Cena

Základní charakteristika produktu
Výrobce
Autor
Vojtěch Dostál, DiS.
Materiál
Typ
Ryzost
925/1000
Nominální hodnota
200 CZK
Kvalita
b.k.
Rok vydání
2017
Hrana
vroubkovaná
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
31 mm
Balení
katalogová karta
Náklad
5 600 ks
Popis produktu

Před 300 lety se narodila Marie Terezie

Dnem 26. dubna 2017 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 300. výročí narození Marie Terezie. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí běžné kvality se nachází vroubkovaná hrana.

Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,3 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Marie Terezie (1740-1780) je považována za jednu z nejosvícenějších panovnic. Na trůn mohla nastoupit díky Pragmatické sankci z roku 1713, kterou vydal její otec Karel VI. Ovšem nástup Marie Terezie provázely velké nepokoje – musela nakonec bojovat hned v několika válkách. Ztratila sice Slezsko a některá další území, přesto se jí podařilo zavést několik pokrokových reforem, které se dotkly nejen správy, ekonomiky a hospodářství, ale zasáhly i do života běžných lidí.

Na lícní straně dvousetkoruny je zobrazena horní část říšského orla s korunou, jehož trup je překryt svislou obdélnou nápisovou deskou s hesly „ŠKOLSTVÍ“, „DANĚ“, „MĚNA“, „ROBOTNÍ PATENT“, „STÁTNÍ SPRÁVA“, „MÍRY A VÁHY“. Jednotlivá hesla jsou od sebe oddělena tečkou. Po obvodu mince je v opisu název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a neúplný dvouřádkový perlovec. Na heraldicky pravém křídle orla je označení nominální hodnoty mince „200“ a pod ním zkratka peněžní jednotky „Kč“. Na heraldicky levém křídle orla je položen český lev. Značka České mincovny tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je umístěna mezi heraldicky pravou spodní perutí a nápisovou deskou.

Na rubové straně mince je ztvárněn portrét Marie Terezie. Po obvodu mince je text „MARIE TEREZIE“, který je doplněn neúplným perlovcem. Uprostřed mincovního pole vlevo od portrétu je letopočet „1717“ a vpravo od portrétu letopočet „2017“. Iniciála autora mince Vojtěcha Dostála, DiS., která je tvořena obráceným písmenem „D“, je umístěna nad letopočtem 2017.

Ke každé minci se dodává katalogová karta žluté barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2022 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...