Poslední 1 ks Novinka
Ihned k dodání

Stříbrná mince Poklady starých civilizací VI. SK Kód produktu: 10-03328

Cena

Prodej

Cena v Kč (vč DPH 21 %)
2 990
Cena v € (vč DPH 21 %)
120,89 €
Ověřeno zákazníky
Ihned k dodání: 1 ks
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Emitent
Materiál
Typ
Ryzost
999/1000
Nominální hodnota
2 NZD
Kvalita
b.k.
Rok vydání
2024
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
50 mm
Balení
Šedý papírový box
Náklad
500 ks
Popis produktu

Stříbrná mince Poklady starých civilizací VI. SK

  • V reliéfu šesté stříbrné mince z cyklu, který představuje poklady starých civilizací, se objevují hned tři pravěké pamětihodnosti – dolmen Pedra Gentil spolu s artefakty ze Svodína a Štúrova.

    • Keltské slovo dolmen lze přeložit jako kamenný stůl. Přesně tak vypadají gigantické megalitické stavby složené z nepravidelných kamenných bloků. Nikdo dnes není schopen říct, jak primitivní civilizace dokázaly pracovat s mnohatunovými břemeny, a můžeme se jen domnívat, k čemu záhadné objekty vlastně sloužily. Dolmeny lze nalézt v nejrůznějších koutech Evropy. Jedním z nich je Pedra Gentil. Stáří této španělské pamětihodnosti se odhaduje na více než pět tisíc let a pověsti praví, že šlo o místo konání magických rituálů.
    • Ne všechny prehistorické památky jsou tvořeny masivními kameny. Na druhém konci Evropy – na Slovensku – byly nalezeny křehké artefakty, které vznikly ve stejné době. Ve Štúrově bylo nalezeno vyobrazení vousatého muže s výraznými nadočnicovými oblouky. Hrob poblíž Svodína pak vydal takzvanou gynekomorfní nádobu, která představuje ženu se zvýrazněnými pohlavními znaky. Hrdlo je stylizované do podoby hlavy, ruce jsou zdviženy v adoračním gestu. Kultovní předmět byl nejspíš používán při rituálních obřadech a obsahoval obětinu.

    Reverzní strana pamětní mince akademické sochařky Ľudmily Cvengrošové předkládá detailní vyobrazení tří pamětihodností – dolmenu Pedra Gentil, gynekomorfní nádoby ze Svodína a tváře ze Štúrova. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2024.

    Naše produkty jsou obvykle uloženy do ochranných kapslí, ale v tomto případě jsme udělali výjimku. Protože mince z cyklu Poklady starých civilizací vynikají vysokým reliéfem, chceme vám dát příležitost si na něj sáhnout! Stříbrná ražba je tak vedle patiny opatřena ještě speciálním ochranným filmem, který se postará o to, aby neztratila svůj lesk…Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...