Vyprodáno Doprava zdarma
Vyprodáno

Zlatá medaile Motocykl JAWA 250 1/2 proof 2022 Kód produktu: 10-02146

Cena

Upozorněte mě!
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Materiál
Ryzost
999.9/1000
Kvalita
Proof
Rok vydání
2022
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
28 mm
Balení
Etuje
Náklad
99 ks
Popis produktu

Zlatá medaile Motocykl JAWA 250 1/2 proof 2022

Půluncová zlatá medaile, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky, vzdává hold motocyklu JAWA 250 typ 353.

Reverzní straně medaile, jejímž autorem je Asamat Baltaev, DiS., vévodí pohled na motocykl v celé jeho kráse. Kompozici dotváří logo společnosti JAWA, opis JAWA 250 a letopočet vydání medaile 2022. Averzní strana pak předkládá detailní boční pohled na přední část motocyklu, do kterého je zakomponován text ČESKÁ REPUBLIKA.

Strojírenský podnik inženýra Františka Janečka se původně zabýval zbrojní výrobou. Podobných zbrojovek však bylo v Československu velké množství a mírová situace mezi dvěma světovými válkami způsobila prudký pokles poptávky. Janečkův podnik se proto musel vydat novým směrem a po experimentech s psacími stroji či ložisky se pustil do výroby motocyklů. Vývoj nového motocyklu vlastní konstrukce by byl pro zbrojovku příliš náročný – především časově. Ideálním řešením se ukázalo být pořízení zahraniční licence a volba padla na společnost Wanderer, jejíž stroje se osvědčily za války. Podmínky transakce byly výhodné – německou firmu totiž rovněž postihl útlum vojenských zakázek, a české společnosti proto poskytla nejen licenci na svůj existující motocykl, ale také kompletní výrobní zařízení. Saská výroba, která chtěla konkurovat značce BMW, tím byla ukončena a 17. srpna 1929 František Janeček založil novou firmu. Její název vznikl elegantním spojením jmen Janeček a Wanderer a ještě téhož roku představila JAWA na Pražském autosalonu svůj první sériově vyráběný motocykl… Nezůstalo jen u něj – v průběhu následujících desetiletí JAWA zkonstruovala celou řadu motocyklů, které byly nejen funkční, ale také krásné. Mezi lety 1954 a 1962 se blýskla modelem JAWA 250 typ 353, který vznikl jako součást centrálně plánované Národní řady. Charakteristickým rysem tohoto motocyklu se stala zadní kyvná vidlice, kterou předchozí modely nedisponovaly a která mu zajistila přezdívku „Kývačka“. O vynikající konstrukci a vysoké užitné hodnotě československého stroje svědčily obrovské prodejní úspěchy doma i v zahraničí – vyvážel se do 120 zemí světa!

Medaile vychází v nákladu čítajícím pouhých 99 kusů. Každý kus je ručně číslovaný na hraně.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...