Vyprodáno Doprava zdarma
Vyprodáno

Zlatá mince Napoleon I. Bonaparte a Marie Luisa Habsbursko-Lotrinská 2 oz proof 2020 Kód produktu: 10-01471

Cena (osvobozena od DPH)

Upozorněte mě!
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Emitent
Materiál
Typ
Ryzost
999,9
Nominální hodnota
100 NZD
Kvalita
Proof
Rok vydání
2020
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
40 mm
Balení
Černá kožená etue
Náklad
200 ks
Popis produktu

Zlatá mince Napoleon I. Bonaparte a Marie Luisa Habsbursko-Lotrinská 2 oz proof 2020

Zlaté dvouuncové mince jsou tradičně věnovány známým historickým dvojicím. V roce 2020 tuto dvojicí tvoří Napoleon I. Bonaparte a Marie Luisa Habsbursko-Lotrinská.

„Je to příšera, lidožrout,“ zoufala si rakouská arcivévodkyně Marie Luisa Habsbursko-Lotrinská, když jí bylo oznámeno, že má pojmout za manžela nejmocnějšího muže světa, jehož jméno se ve Vídni donedávna nesmělo ani vyslovit. Tím mužem nebyl nikdo menší než francouzský císař Napoleon Bonaparte. Jejich spojení zosnoval rakouský kancléř Metternich, který dospěl k závěru, že když nedokáže Francouze porazit, musí se s nimi spojit… „Musím se oženit s břichem, které mi přinese děti,“ prohlásil tehdy Napoleon, který hledal novou manželku, protože jeho Josefína mu nebyla schopná dát následníka trůnu. Nevadilo mu, že Rakušanka příliš krásy nepobrala. „Jestli je dobrá a hodná a dá mi zdravé chlapce, budu ji milovat, jako kdyby byla tou nejkrásnější,“ nechal se slyšet Francouz. Protože byl dvakrát starší než jeho nastávající, neponechal nic náhodě a chtěl udělat co nejlepší dojem – snažil se zhubnout a učil se vídeňský valčík. Uvítání v Paříži bylo připraveno do nejmenšího detailu, ale Napoleon nedokázal zkrotit svou zvědavost, a tak vyrazil své nevěstě naproti a romanticky ji přivítal už v kočáře. Po svatbě se snažil splnit každé její přání, a když zjistil, že je těhotná, ani se od ní nehnul. Když Marie Luisa rodila, lékaři císaři sdělili, že mohou zachránit jen matku, nebo dítě. Napoleon přikázal zachránit Marii Luisu, ale nakonec přežil i jejich syn. Napoleon byl na vrcholu blaha, ale jeho štěstí trvalo jen krátce. Tažení do Ruska skončilo katastrofou a porážka v Bitvě národů u Lipska učinila francouzským plánům na ovládnutí světa přítrž. Napoleon tehdy prohrál nejen svou říši, ale i rodinu. Marie Luisa neměla v úmyslu doprovodit svého muže do exilu a i se synem se vrátila Vídně. Napoleon je už nikdy nespatřil…

Reverzní straně mince, která je dílem Mgr. Art. Miroslava Hrice, ArtD., vévodí francouzský císařský pár. Oba manželé odění do přepychových šatů drží ruce na koruně a navzájem se dotýkají. Přesto je mezi nimi patrný odstup. Opis uvádí jejich celá jména NAPOLEON I. BONAPARTE a MARIE LUISA HABSBURSKO-LOTRINSKÁ. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 100 DOLLARS a rok emise 2020 –, které jsou doplněné dekorativním reliéfem.

Dvě historické osobnosti, dvě unce zlata a pouhých 200 kusů mincí!Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2023 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...