Vyprodáno Doprava zdarma
Vyprodáno

Zlatá mince Operace Anthropoid - Atentát na Heydricha 1/4 oz proof 2022 Kód produktu: 10-02050

Cena (osvobozena od DPH)

Upozorněte mě!
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Emitent
Materiál
Typ
Ryzost
999,9/1000
Nominální hodnota
10 NZD
Kvalita
Proof
Rok vydání
2022
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
22 mm
Balení
Etuje + číslovaný certifikát
Náklad
300 ks
Ze série
Téma
Popis produktu

Zlatá mince Operace Anthropoid - Atentát na Heydricha 1/4 oz proof 2022

Třetí zlatá mince ze čtyřdílné minisérie, která vychází u příležitosti 80. výročí operace Anthropoid, připomíná atentát na Reinharda Heydricha.

Reverzní strana mince je inspirována scénou z proslulého československého filmu Atentát z roku 1964. Heydrichovým kabrioletem značky Mercedes-Benz otřásá výbuch a protektor v agónii svírá své zranění. Averzní strana, která je společná celé čtyřdílné minisérii, pak připomíná osud sedmi československých výsadkářů, kteří nalezli smrt v kryptě pražského kostela – předkládá sedm křížů, letopočet 1942 a okno krypty se zřetelnými stopami po nepřátelské střelbě. Protože licenci k vydání mince poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Reinhard Heydrich byl po Adolfu Hitlerovi a Heinrichu Himmlerovi třetím nejvýše postaveným mužem Třetí říše. Prominentní nacista se stal architektem holokaustu a zastával množství vysokých funkcí, ke kterým roku 1941 přidal zastupujícího říšského protektora protektorátu Čechy a Morava. Jeho úkolem v okupované zemi bylo řešení problematické české otázky – jinými slovy zlomení a podrobení si vzpurného národa. Nejprve se zaměřil na českou elitu – stovky lidí byly popraveny, tisíce uvrženy do koncentračních táborů. Heydrichovo počínání vzbudilo u představitelů československého zahraničního odboje zděšení. Bylo třeba jednat dříve, než doma nezbude nikdo, kdo by se okupantům postavil na odpor. Úkol zastavit řádění tyrana připadl dvěma parašutistům, kteří byli vysazeni na území protektorátu a 27. května 1942 zaútočili na Heydrichovu limuzínu. Gabčíkův samopal sice selhal, ale Kubišova plastická trhavina vykonala své. Protektor byl těžce raněn střepinou a 4. června 1942 zemřel na následky infekce. Oba atentátníci se spolu s dalšími výsadkáři působícími v Praze ukryli v chrámu Cyrila a Metoděje, kde je zastihla zrada z vlastních řad. Nevzdali se, svedli svůj poslední boj a stali se nesmrtelnými hrdiny.

Kompletní sbírku si můžete uložit do sběratelské etue, kterou rovněž najdete v naší nabídce.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...