Vyprodáno
Vyprodáno

Zlatá mince Papež Jan Pavel II. 348,5 g 2020 Kód produktu: 10-01502

Cena (osvobozena od DPH)

Upozorněte mě!
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Emitent
Materiál
Typ
Ryzost
999,9/1000
Nominální hodnota
500 NZD
Kvalita
b.k.
Rok vydání
2020
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
65 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Náklad
50 ks
Popis produktu

Zlatá mince Papež Jan Pavel II. 348,5 g 2020

Rodák z polských Wadowic, sportovec, horolezec, básník, dramatik, brilantní klerik a první slovanský papež v dějinách – tím vším byl Karol Józef Wojtyła, který vstoupil do dějin jako Jan Pavel II. U příležitosti 100. výročí jeho narození vychází majestátní zlatá mince, jejíž hmotnost je inspirována historickým stodukátem.

Od většiny papežů, kteří usedli na Svatý stolec před ním, se Jan Pavel II. výrazně odlišoval – měl velké cítění pro svobodu člověka, které vyplývalo z osobní zkušenosti s nacismem a komunismem. Zatímco před prvním z velkých zel 20. století se snažil uniknout, s druhým se neváhal otevřeně střetnout – postupně se stal jedním z největších obránců lidských práv a svobod a výrazně přispěl k pádu železné opony. Obliba Jana Pavla II. napříč celou křesťanskou společností byla nevídaná, a nakonec vedla k jeho svatořečení. Konzervativním věřícím papež imponoval názorovou vyzrálostí a dodržováním zdánlivě překonaných dogmat. Jeho obyčejnost, spontánní chování a schopnost mluvit s lidmi zase otevřely církev mladým lidem.

Reverzní stranu mince věnoval medailér MgA. Josef Oplištil mistrovskému portrétu charismatického papeže s úsměvem na tváři. V opisu je umístěno jméno JAN PAVEL II. doplněné životními letopočty 1920–2005. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II.,nominální hodnotu 500 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020. Kompozici averzu dotváří náboženská symbolika – Kristův monogram Chí-Ró, který je jedním z nejstarších a nejrozšířenějších křesťanských znaků, a latinské motto Jana Pavla II. TOTUS TUUS, které je fragmentem modlitby k Matce Boží a znamená „celý Tvůj“.

Limitovaný náklad mince čítá pouhých 50 kusů.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...