Vyprodáno Doprava zdarma
Vyprodáno

Zlatá mince Romulus a Remus 2 oz proof 2022 Kód produktu: 10-02035

Cena (osvobozena od DPH)

Základní charakteristika produktu
Výrobce
Emitent
Autor
Mgr. Petr Horák
Materiál
Typ
Ryzost
999,9/1000
Nominální hodnota
100 NZD
Kvalita
Proof
Rok vydání
2022
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
40 mm
Balení
Kožená etuje
Náklad
200 ks
Popis produktu

Zlatá mince Romulus a Remus 2 oz proof 2022

Zlatá mince z volného cyklu, který je věnovaný slavným historickým dvojicím, připomíná bratrovražedný spor Romula a Rema.

Reverzní strana mince je věnována Romulovi a Removi v dospělém věku, oblečené symbolicky do uniforem římských legionářů. V reliéfu nechybí vlčice a velkolepost Říma připomíná slavné Koloseum. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 100 DOLLARS a rok emise 2022.

Kdysi dávno připravil závistivý Amulius svého bratra Numitora o vládu nad městem Alba Longa a prohlásil se králem. Numitorovy syny nechal zavraždit a jeho jedinou dceru Rheu Silviu přinutil, aby se stala vestálkou – panenskou služebnicí v chrámu bohyně Vesty. Amulius si byl jistý, že Numitorův rod nebude pokračovat, ale nepočítal s náruživým božstvem. Rhea Silvia se zalíbila bohu Martovi, který ji svedl. Když se pak nešťastné kněžce narodila dvojčata, žena byla za trest pohřbena zaživa. Její synové měli být utopeni, jenže voda se nad nimi slitovala a o chlapce, které vyplavila řeka Tibera, se pak s mateřskou láskou postarala vlčice. Po čase je poblíž vlčího doupěte našel pastýř Faustulus, který z nich vychoval silné a ctnostné muže – Romula a Rema. Když se bratři jednoho dne dostali do křížku se zákonem, Faustulus jim odhalil tajemství jejich původu. Rozhořčení princové svrhli zrádného Amulia a trůn vrátili svému dědovi Numitorovi. Sami ale začali toužit po moci, a tak se rozhodli, že založí své vlastní město. Odebrali se tam, kde je kdysi nalezla vlčice, ale nedokázali se shodnout na tom, po kom z nich se bude nové sídlo jmenovat. Nedokázala je rozsoudit ani božská znamení, a tak se mezi nimi rozhořel svár. Poslední kapkou bylo, když Remus překročil zamýšlenou linii Romulových hradeb. „Tak ať v budoucnu zhyne každý, kdo přeskočí mé hradby!“ prohlásil Romulus poté, co svého bratra zabil. Jedno z nejvelkolepějších měst světa, které dalo vzniknout jedné z největších říší všech dob, pak dostalo Romulovo jméno. Dodnes je známé jako Roma – Řím.

Dvě legendární osobnosti, dvě unce zlata a pouhých 200 kusů mincí!Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2022 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...