Vyprodáno
Vyprodáno

Zlatá mince Vznik královského hlavního města Praha - Nové Město pražské 1/4 oz proof 2019 Kód produktu: 10-01275

Cena (osvobozena od DPH)

Základní charakteristika produktu
Výrobce
Autor
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Materiál
Typ
Ryzost
999,9
Nominální hodnota
10 NZD
Kvalita
b.k.
Rok vydání
2019
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Náklad
500 ks
Popis produktu

Zlatá mince Vznik královského hlavního města Praha - Nové Město pražské 1/4 oz proof 2019

Druhá zlatá mince z minisérie Vznik královského hlavního města Praha je věnována Novému Městu.

Název Nového Města může být lehce zavádějící – bylo totiž založeno již roku 1348, a to samotným Karlem IV. Na jeho území najdeme řadu pamětihodností, které nabízejí průřez českými dějinami. Nejstarší doby připomíná románská rotunda svatého Longina. Na časy gotiky dávají vzpomenout Jindřišská věž, klášter Emauzy nebo kostel Panny Marie Sněžné. Pověstmi opředenou éru baroka zastupuje Faustův dům. Národní divadlo a Národní muzeum jsou dokladem české vyspělosti v době národního probuzení. Ctitelé první republiky mohou obdivovat budovu Legiobanky či palác Adria a nelze zapomenout na Václavské náměstí s jezdeckým pomníkem svatého Václava, který byl svědkem všech přelomových událostí bouřlivého 20. století… Nové Město však nezamrzlo v čase a nebojí se odvážných nápadů – důkazem je nezaměnitelný Tančící dům z roku 1996.

Eklektická budova, kterou jedni obdivují pro její unikátní tvary a jiní zavrhují jako urážku historického hlavního města, se stala hlavním motivem reverzní strany mince. Akademický sochař Zbyněk Fojtů ji doplnil latinským opisem NOVA CIVITAS PRAGENSIS (Nové Město pražské) a historickým znakem města. Averzní strana je společná celé minisérii a předkládá pražskou siluetu (ohraničenou Pražským hradem a Karlovým mostem) doplněnou nápisem PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava království). Averz mince nese ještě portrét a jméno panovnice Alžběty II., rok emise mince 2019 a nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) – tj. atributy tichomořského ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Po Starém Městu a Novém Městu pražském se na zlatých mincích, které představují přírůstek do numismatické sbírky či atraktivní památku na návštěvu hlavního města, objeví ještě Malá Strana a Hradčany.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2021 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...