Vyprodáno Doprava zdarma
Vyprodáno

Zlatá medaile - Jan Janský 1/2 oz proof 2021 Kód produktu: 1-01812

Cena

Upozorněte mě!
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Materiál
Ryzost
999,9/1000
Kvalita
Proof
Rok vydání
2021
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Náklad
99 ks
Popis produktu

Zlatá medaile - Jan Janský 1/2 oz proof 2021

Zlatá půluncová medaile, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky. Je věnována Janu Jánskému, jehož 100. výročí úmrtí si v roce 2021 připomínáme.

Jako předloha zlaté pamětní ražby posloužil výtvarný návrh medailéra Mgr. Petra Horáka. Averzní strana nese charismatický portrét Jana Janského doplněný jeho jménem, výročními letopočty, kapkou krve a Aeskulapovou holí. Reverzní strana předkládá oběhovou soustavu lidského těla a schéma znázorňující kompatibilitu čtyř krevních skupin.

Jan Janský jako psychiatr a neurolog zastával názor, že psychické nemoci mají tělesné příčiny, které hledal v krvi svých pacientů. V průběhu několikaletého výzkumu sice dospěl k poznání, že vztah mezi krví a duševním zdravím neexistuje, ale všiml si, že podle určitých rozdílů ve vlastnostech krvinek lze lidskou krev rozdělit do čtyř skupin. Své závěry zveřejnil v roce 1907 a dále se jim nevěnoval. Bohužel netušil, o jak převratný objev šlo. Tehdy při transfuzi umíraly tři čtvrtiny pacientů, které zabíjelo srážení krve od nevhodného dárce. Pokud by lékař dokázal určit, jaký druh krve mají dostat, mohlo to zachránit nespočet životů… Jan Janský naštěstí nebyl jediný, kdo se této problematice věnoval. V době svého bádání neměl tušení, že v Rakousku se srážením krve zabýval patolog Karl Landsteiner. Ten odhalil existenci základních krevních skupin již v roce 1901, za což v roce 1930 dostal Nobelovu cenu. Rakouský profesor však popsal pouze tři skupiny – A, B a 0 –, a čtvrtá skupina AB tak zůstala českým objevem, což uznal celý svět. Význam našeho krajana dodnes připomínají Janského medaile, které uděluje Červený kříž obětavým dárcům krve.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...