Poslední 1 ks
Ihned k dodání

Stříbrná medaile Korunovace Marie Terezie českou královnou 10 oz stand Kód produktu: 10-02935

Cena

Prodej

Cena v Kč (vč DPH 21 %)
12 190
Cena v € (vč DPH 21 %)
499,44 €
Ověřeno zákazníky
Ihned k dodání: 1 ks
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Materiál
Ryzost
999 / 1000
Kvalita
b.k.
Rok vydání
2023
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
75 mm
Balení
Černá papírová etue
Náklad
300 ks
Popis produktu

Stříbrná medaile Korunovace Marie Terezie českou královnou 10 oz stand

Marie Terezie byla jedinou vládnoucí ženou v dějinách naší země. Její korunovaci českou královnou připomíná právě tato stříbrná pamětní medaile.

Averzní strana medaile předkládá Marii Terezii se žezlem v ruce a se Svatováclavskou korunou na hlavě. Kompozici averzu dotváří opis KORUNOVACE MARIE TEREZIE ČESKOU KRÁLOVNOU 12. 5. 1743. Korunu českých králů najdete i na reverzní straně medaile, kde ji doprovází pohled do interiéru chrámu svatého Víta.

Na počátku 18. století se nad habsburskou říší stahovala mračna. Její hlavou byl Karel VI., poslední žijící představitel starobylého rodu, který bez vidiny mužského potomka propadal zoufalství. Vytoužený následník trůnu přišel roku 1717. Co na tom, že se nakonec narodila dívka – Marie Terezie. Její otec do ní vložil všechny své naděje na zachování rodu. Cestu na trůn mladé panovnici sice vydláždil vydáním pragmatické sankce, ale nemohl ji připravit na to, co se stane, až na něj usedne. Kdekdo si nárokoval její právoplatné postavení nebo alespoň část nedělitelného soustátí, a tak se rozpoutaly mocenské boje – takzvané války o rakouské dědictví. Zatímco na Slezsko zaútočil pruský král Fridrich II., do Čech vtrhl bavorský kurfiřt Karel Albert, který se roku 1741 zmocnil Prahy. Přestože nebyl korunován, neboť české korunovační klenoty byly ukryty ve Vídni, většina českých stavů ho uznala českým králem. Ze svého falešného titulu se však „král Bavor“ netěšil dlouho. V roce 1743 do Prahy vstoupila vítězná rakouská vojska a 12. května téhož roku byla Marie Terezie v chrámu svatého Víta korunována českou královnou. Honosná dvorská ceremonie, při níž Habsburkyně přijala korunu z rukou olomouckého arcibiskupa, představovala akt usmíření, ale první a poslední česká královna nemohla českým stavům jejich zradu ještě dlouho zapomenout…

Velké ženě vzdává hold velká medaile – hmotnost stříbrné ražby čítá deset trojských uncí.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2023 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...