Poslední 1 ks
Ihned k dodání

Stříbrná mince Poklady starých civilizací III. BK Kód produktu: 10-02950

Cena

Prodej

Cena v Kč (vč DPH 21 %)
2 990
Cena v € (vč DPH 21 %)
121,12 €
Ověřeno zákazníky
Ihned k dodání: 1 ks
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Emitent
Materiál
Typ
Nominální hodnota
2 NZD
Kvalita
b.k.
Rok vydání
2023
Hrana
lesklá
Hmotnost (g)
Průměr
50 mm
Balení
Šedý papírový box
Náklad
500 ks
Popis produktu

Stříbrná mince Poklady starých civilizací III. BK

V reliéfu třetí stříbrné mince z cyklu, který představuje poklady starých civilizací, se objevují egyptské pamětihodnosti – pyramidy v Gíze a socha sedícího písaře.

Reverzní strana pamětní mince předkládá detailní vyobrazení egyptských pamětihodností – za sochou sedícího písaře se tyčí pyramidy poznamenané zubem času. Propracovanou mozaiku dotváří řada hieroglyfů. Protože licenci k vydávání pamětních mincí poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

  • Staří Egypťané věřili v posmrtný život a pro své faraony budovali velkolepé hrobky, které jim měly umožnit dotknout se nebes. Největší a nejpůsobivější z nich se stala Velká pyramida v Gíze, která byla dokončena dva a půl tisíce let před naším letopočtem pro krále Chufua. Gigantický jehlan byl postaven ze dvou milionů kamenných kvádrů, z nichž každý vážil přes dvě tuny. Pyramida se tyčila do výšky 147 metrů, což z ní až do středověku činilo nejvyšší stavbu světa, a každá strana její základny měřila 230 metrů. Tisíce kameníků, tesařů a obyčejných dělníků na ní pracovaly po tři dekády bez znalosti železa a složitějších technologií – to vše proto, aby uctili svého boha.

  • Povolání písařů patřilo ve starověkém Egyptě k nejváženějším. Nebyli totiž pouhými zapisovači, ale výkonnými úředníky s četnými privilegii – například výběrčími daní. Úctu a bázeň, kterou v lidech vzbuzovali, symbolizuje půlmetrová socha sedícího muže, který třímá srolovaný svitek papyru. Čtyři a půl tisíce let starou skulpturu, která byla nalezena v Sakkáře, tvoří malovaný vápenec. Ruce, prsty a nehty jsou pečlivě vymodelované, ale nejpozoruhodnější částí sochy je detailně propracovaný obličej, do kterého jsou vsazeny křišťálové oči. Identita sedícího písaře zůstává neznámá, ale pravděpodobně šlo o provinčního guvernéra či jiného vysokého hodnostáře.


Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...