Poslední 3 ks
Ihned k dodání

Stříbrná mince Pravěký svět - Archaeopteryx 1 oz proof 2023 Kód produktu: 10-03042

Cena

Prodej

Cena v Kč (vč DPH 21 %)
2 190
Cena v € (vč DPH 21 %)
88,54 €
Ověřeno zákazníky
Ihned k dodání: 3 ks
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Emitent
Materiál
Typ
Ryzost
999/1000
Nominální hodnota
1 NZD
Kvalita
Proof
Rok vydání
2023
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Náklad
1 000 ks
Ze série
Popis produktu

Stříbrná mince Pravěký svět - Archaeopteryx 1 oz proof 2023

Osmým druhohorním ještěrem, který se objevuje na stříbrné minci z cyklu Pravěký svět, je archaeopteryx.

Reverzní strana mince je věnována vyobrazení letícího archaeopteryxe v živých barvách, kterých bylo docíleno pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální malbu. Ražený reliéf předkládá drobného ještěra, kterého se opeřený dinosaurus snaží ulovit. Kompozici reverzu uzavírá opis ARCHAEOPTERYX. Averzní strana mince, která je společná celému cyklu, pak nese zkamenělou kostru tyrannosaura a anglický opis PREHISTORIC WORLD (Pravěký svět). Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

Archaeopteryx byl dlouho považován za praptáka, ale podle všeho byl ve skutečnosti teropodním dinosaurem. V době, kdy byla nalezena jeho první fosilie, se coby chybějící článek mezi plazy a ptáky stal oporou Darwinova evolučního učení. Jeho obrysová pera byla dobře vyvinutá, geometrie končetin připomínala některé dnešní ptáky a hmotnost nepřevyšovala 1 kilogram. Lze proto předpokládat, že byl schopen klouzavého nebo dokonce aktivního letu. Křídla s rozpětím 70 centimetrů mu sloužila i při lovu, a to ke srážení kořisti. Čelistmi plnými ostrých zoubků mohl chytat hmyz i drobné obratlovce.

Minci věnovanou dinosaurovi si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí ze života obřích ještěrů.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...