Poslední 4 ks
Ihned k dodání

Stříbrná mince Pravěký svět - Pteranodon 1 oz proof 2023 Kód produktu: 10-02951

Cena

Prodej

Cena v Kč (vč DPH 21 %)
2 190
Cena v € (vč DPH 21 %)
86,66 €
Ověřeno zákazníky
Ihned k dodání: 4 ks
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Emitent
Materiál
Typ
Ryzost
999/1000
Nominální hodnota
1 NZD
Kvalita
Proof
Rok vydání
2023
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Náklad
1 000 ks
Ze série
Popis produktu

Stříbrná mince Pravěký svět - Pteranodon 1 oz proof 2023

Sedmým druhohorním ještěrem, který se objevuje na stříbrné minci z cyklu Pravěký svět, je pteranodon.

Reverzní stranu mince je věnována vyobrazení sedícího pteranodona v živých barvách, kterých bylo docíleno pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální malbu. Ražený reliéf předkládá další ptakoještěry, kteří u pobřeží loví ryby. Kompozici reverzu uzavírá opis PTERANODON. Averzní strana mince, která je společná celému cyklu, pak nese zkamenělou kostru tyrannosaura a anglický opis PREHISTORIC WORLD (Pravěký svět). Protože licenci k vydávání pamětních mincí poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

Pteranodon byl létající plaz s rozpětím křídel až 7 metrů, což ho řadí mezi největší známé ptakoještěry. Do vzduchu se mohl vznést díky dutým kostem, které výrazně redukovaly jeho hmotnost. Nevážil více než šestileté dítě. Na rozdíl od jeho starších příbuzných byl zcela bezzubý. Jeho zobák byl delší než 1 metr a sloužil mu k rybolovu. Potravu hledal u hladiny moře nedaleko pobřeží, přičemž se někdy sám stával kořistí obřích živočichů, kteří číhali pod vodou. Protiváhu zobáku tvořil výrůstek na zadní straně pteranodonovy hlavy, který byl výrazně větší u samců a mohl pomáhat při kormidlování za letu.

Minci věnovanou ptakoještěrovi si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí ze života obřích ještěrů.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...