Vyprodáno
Vyprodáno

Stříbrná mince Zahájení vydávání československých platidel 25 g proof 2019 Kód produktu: 10-01357

Cena

Základní charakteristika produktu
Výrobce
Autor
Marie Wichnerová
Materiál
Typ
Ryzost
925.0
Nominální hodnota
500 CZK
Kvalita
Proof
Rok vydání
2019
Hrana
Hladká s popisem
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
40 mm
Balení
Modrá plastová etue
Popis produktu

Stříbrná mince Zahájení vydávání československých platidel 25 g proof 2019

V roce 2019 slavíme nejen 100. výročí zavedení československé měny, ale také 100. výročí zahájení vydávání československých platidel. Tuto událost připomíná stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč vyražená v kvalitě proof.

V Československu přežil název staré měny – byť s jiným přívlastkem – jako v jediném nástupnickém státu habsburské monarchie. Po počáteční fázi, kdy se používaly rakousko-uherské bankovky opatřené československými kolky, rychle došlo na tvorbu nových československých korun. S jejich tiskem se spěchalo – zejména z důvodu výskytu velkého množství padělaných kolků –, a první emise tak trpěla řadou novorozeneckých neduhů. Platidla byla výtvarně a technicky nesourodá, jelikož díla několika českých, rakouských a amerických výtvarníků a rytců se tiskla ve dvou zahraničních a šesti tuzemských tiskárnách. Řada státovek přesto měla vysokou uměleckou hodnotu. Sto let po jejich vzniku obdivujeme zejména ty, které navrhl světoznámý secesní malíř Alfons Mucha, a to přesto, že umělec měl na tvorbu jedné státovky pouhé dva dny!

Výřezy ze stokorunové „muchovky“ vévodí oběma stranám pamětní mince. „První cenu a doporučení k realizaci získal návrh Luboše Charváta za dokonalé ztvárnění části lícní a rubové strany uvedené státovky. Komise ocenila zejména velmi výstižnou reliéfní transpozici Muchovy kresby ženského portrétu, uvedli představitelé České národní banky. Není bez zajímavosti, že žena, kterou Mucha portrétoval, byla jeho vlastní manželka.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2022 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...