Poslední 1 ks
Ihned k dodání

Stříbrná sada mincí Cesta za svobodou 4 x 2 Oz proof 2019 Kód produktu: 10-01388

Cena

Prodej

Cena v Kč (vč DPH 21 %)
14 705
Cena v € (vč DPH 21 %)
588,96 €
Ověřeno zákazníky
Ihned k dodání: 1 ks
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Materiál
Typ
Ryzost
999
Nominální hodnota
4 x 5 NZD
Kvalita
Proof
Rok vydání
2019
Hrana
vroubkovaná
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
37 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Náklad
500 ks
Popis produktu

Stříbrná sada mincí Cesta za svobodou 4 x 2 Oz proof 2019

V roce 2019 si připomínáme 30. výročí pádu totalitního komunistického režimu v Československu. Stěžejní události a klíčové osobnosti československé cesty za svobodou připomíná sada čtyř pamětních mincí. Každá mince je vyražena ze dvou trojských uncí ryzího stříbra v provedení piedfort – to znamená, že mince mají oproti tradičním ražbám dvojnásobnou tloušťku.

Psal se rok 1989 a ve vzduchu byla cítit změna. Začalo to nenápadně, ale protesty v Československu nabíraly na obrátkách a jejich intenzita překvapila vládnoucí politiky, opozici i širokou veřejnost. Komunistický režim odpověděl hrubou silou, ale tentokrát bylo něco jinak – lidé se konečně přestali bát. Přestože si to strůjci totality neuvědomovali, jejich dny byly sečteny.

  • První mince je věnována takzvanému „Palachovu týdnu“ – pietnímu aktu naplánovanému k výročí sebeupálení Jana Palacha, který se změnil v mohutný projev občanského odporu. Brutální zákrok represivních složek se tehdy minul účinkem a vyvolal ještě větší rozhořčení, které přerostlo v sedm dní trvající protesty a radikalizaci dosud klidné veřejnosti.
  • Druhá mince je věnována „básníkovi s kytarou“ Karlu Krylovi, který propůjčil hlas pražskému jaru. Jeho poetické melancholické balady a satirické i vážné protestsongy reflektující společnost se staly jedním ze symbolů odporu proti okupaci Československa.
  • Třetí mince připomíná manifest Václava Havla s názvem „Několik vět“, který svým věcným a neútočným textem poprvé prolomil bariéru mezi disentem a širokou veřejností. Petici, jejímž ústředním tématem byla svoboda, podepsalo na 40 tisíc lidí.
  • Čtvrtá mince připomíná „sametovou revoluci“ – překotný sled událostí, které začaly „masakrem na Národní třídě“ a skončily definitivním pádem železné opony. Převrat, který proslul svou nenásilnou povahou, umožnil občanům Československa, aby se poprvé po čtyřech dekádách mohli svobodně rozhodovat.

Reverzní strany jednotlivých mincí, které jsou dílem medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., předkládají stylizované tváře Jana Palacha, Karla Kryla a Václava Havla, a nakonec dva vztyčené prsty tvořící vítězné véčko – čili gesto, které je neodmyslitelně spjato se sametovou revolucí. Averzní strana, která je společná všem čtyřem mincím, je věnována svatému Václavovi – symbolu vlastenectví a kontinuity naší státnosti. Protože mince vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese jejich averzní strana ještě jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2019.

Čtyřdílný komplet mincí je uložen do luxusní dřevěné krabičky. Její víčko zdobí rytina v podobě řetězu, který symbolizuje útlak a nesvobodu. Naději na změnu pak představuje jeden roztržený článek.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...