Vyprodáno
Vyprodáno

Stříbrná sada mincí Založení Katedrály sv. Víta 4 x 1/2 oz proof 2019 Kód produktu: 10-01318

Cena

Upozorněte mě!
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Emitent
Materiál
Typ
Ryzost
999
Nominální hodnota
4 x 1 NZD
Kvalita
Proof
Rok vydání
2019
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
34 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Náklad
400 ks
Popis produktu

Stříbrná sada mincí Založení Katedrály sv. Víta 4 x 1/2 oz proof 2019

Katedrála svatého Víta je nedílnou součástí panoramatu hlavního města, ale také českých dějin. Byla založena roku 1344, a to nikým menším než Otcem vlasti. Od té doby uplynulo 675 let a při této příležitosti vychází čtyřdílná sada stříbrných mincí.

První mince v sadě je věnována okamžiku, kdy se začal psát příběh největšího a nejvýznamnějšího českého chrámu – čili okamžiku položení základního kamene, kterého se vedle Karla IV. zúčastnili také Jan Lucemburský a Arnošt z Pardubic. Arnošt je jedním z nejdůležitějších duchovních českých dějin – byl totiž prvním českým arcibiskupem –, a tak mu náleží druhá mince. Katedrála však není jen místem modliteb a rozjímání. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly korunovace českých králů, kterým je věnována třetí mince, a dodnes je místem posledního odpočinku řady světců, panovníků, šlechticů a arcibiskupů, což připomíná poslední mince v sadě.

Autorem všech čtyř mincí se stal zkušený medailér a pedagog MgA. Josef Oplištil. Reverzní strana první ražby předkládá symbolický základní kámen s datem 21. 11. 1344 a pergamen, ze kterého vystupuje budoucí katedrála v celé své kráse. Siluetu katedrály nese také reverz druhé mince, ale jejím hlavním motivem je busta Arnošta z Pardubic. Reverzní strana třetí mince zachycuje okamžik královské korunovace – klečícího panovníka, kterému duchovní nasazuje korunu – doplněný prosvětleným interiérem katedrály a fragmentem Svatováclavské koruny. Reverzní strana závěrečné mince je věnována pohledu do podzemní hrobky českých králů doplněnému zdobeným křížem. Protože se jedná o mince vydávané v zahraniční licenci ostrova Niue, nese jejich společný averz nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR a rok emise 2019 – zasazené do hlavní lodě katedrály, jejímiž okny procházejí paprsky světla.

Čtveřice mincí je uložena do luxusní dřevěné etue s víčkem ozdobeným rytinou rozety – kruhového okna katedrály.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...