Vyprodáno
Vyprodáno

Zlatá mince Kroměříž 1/2 oz proof 2023 Kód produktu: 10-02882

Cena (osvobozena od DPH)

Upozorněte mě!
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Materiál
Typ
Ryzost
999.9
Nominální hodnota
5000 Kč
Kvalita
Proof
Rok vydání
2022
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
28 mm
Balení
Etuje + číslovaný certifikát
Náklad
8 900 ks
Popis produktu

Zlatá mince Kroměříž 1/2 oz proof 2023

Na páté zlaté minci s nominální hodnotou 5000 Kč z pětiletého cyklu České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, se představují krásy Kroměříže. Ražba vyniká špičkovou kvalitou proof.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailérky Karolíny Kučerové. Odbornou komisi oslovila nápaditá koláž historických kroměřížských staveb na reverzní straně mince, která se skládá nejen z arcibiskupského zámku a Květné zahrady, ale také z kostela Nanebevzetí Panny Marie a kostela svatého Mořice. Komise ocenila i averzní stranu, která předkládá heraldická zvířata České republikyzakomponovaná mezi sloupy kolonády v Květné zahradě.

Moravská tržní osada Kroměříž se v době církevní kolonizace na začátku 12. století stala majetkem olomouckých biskupů a později arcibiskupů, kteří si zde vybudovali letní sídlo. Gotický hrad byl v průběhu staletí přestavěn na barokní zámek, na který plynule navázaly okouzlující zahrady – větší romantická Podzámecká zahrada a menší barokní Květná zahrada, která je autenticky dochovaným objektem geometricky koncipovaného zahradního umění 17. století. Hodnotné interiéry zámku jsou pak nevšedním komplexem složeným z reprezentačních i obytných prostor, unikátní obrazárny, knihovny a hudebního archivu. Olomoučtí biskupové disponovali zvláštními výsadami, mezi které patřilo právo razit mince – dělo se tak v 17. a 18. století právě v Kroměříži, a zámek proto disponuje rozsáhlou sbírkou církevních ražeb, kterou překoná jedině numismatická kolekce ve Vatikánu. Od roku 1978 je zámek se zahradami srdcem Městské památkové rezervace Kroměříž a od roku 1998 je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...