Poslední 1 ks
Ihned k dodání

Zlatý dukát - Kult osobnosti - Mahátma Gándhí 3,49 g proof 2023 Kód produktu: 10-02885

Cena

Prodej

Cena v Kč (vč DPH 21 %)
9 990
Cena v € (vč DPH 21 %)
400,11 €
Ověřeno zákazníky
Ihned k dodání: 1 ks
Základní charakteristika produktu
Výrobce
Emitent
Materiál
Ryzost
986/1000
Kvalita
Proof
Rok vydání
2023
Hrana
Vroubkovaná
Hmotnost (g)
Průměr
20 mm
Balení
Šedý papírový box
Náklad
300 ks
Popis produktu

Zlatý dukát - Kult osobnosti - Mahátma Gándhí 3,49 g proof 2023

Pátý zlatý dukát z cyklu s názvem Kult osobnosti připomíná obdivovanou postavu Mahátmy Gándhího.

Averzní strana dukátu předkládá charakteristický portrét Mahátmy Gándhího doplněný jeho jménem a životními daty. Reverzní strana je prozářena dharmou – starobylým znakem volně inspirovaným středovým prvkem indické vlajky. Nápis SATYAGRAHA zdůrazňuje Gándhího filozofii boje za nezávislost formou nenásilného odporu.

Móhandás Karamčand Gándhí je po celém světě známý jako Mahátma neboli Velký duch. V jeho rodné vlasti je rovněž veleben jako Otec národa a není se čemu divit… Narodil se roku 1869 v Brity ovládané Indii. Pocházel z bohaté obchodnické rodiny a na univerzitě v Londýně vystudoval práva, ale protože západní svět viděl jenom barvu jeho kůže, rozhodl se stát politikem, aby situaci utlačovaných změnil. Byl přesvědčený, že Britové vládnou Indii, protože s nimi Indové spolupracují, a že jakmile přestanou, moc okupantů se zhroutí. Svým spoluobčanům neradil Britům ubližovat – právě naopak si přál, aby svou frustraci vyjadřovali výhradně mírovou cestou. Jeho myšlenky slavily úspěch a nenásilné odpírání spolupráce s autokratickou mocí zavedlo Indii na cestu mírumilovné vzpoury proti britskému kolonialismu. Za svou pobuřující činnost byl Gándhí několikrát uvězněn, ale jeho morální převaha byla natolik silná, že po druhé světové válce umožnila vytoužené osamostatnění Indie. Krátce poté však mírotvůrce musel čelit dalšímu problému v podobě náboženské nesnášenlivosti. Jeho vlast se totiž rozdělila na hinduistickou Indii a muslimský Pákistán, mezi nimiž se rozhořel konflikt. Gándhí reagoval tak, jak byl zvyklý – neohroženě, nezlomně a zcela pokojně. Jeho protestní hladovka přiměla nepřátele ke smíru, ale soucit se všemi lidmi, státy a vírami se mu nakonec stal osudným. Ve věku 78 let ho zastřelil protimuslimský fanatik, který opovrhoval myšlenkou náboženské tolerance. Smuteční průvod za Gándhího rakví čítal jeden milion lidí. Jeho činy inspirovaly následující generace – včetně velikánů, jakými byli Martin Luther King nebo Nelson Mandela.

Součástí každého dukátu je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Mahátmu Gándhího očima historika Pavla Kosatíka.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2024 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...