×

Rádi bychom vás pozvali na naši historicky první komentovanou výstavu drahých kovů a mincí. Více informací najdete zde.

Vyprodáno Doprava zdarma
Vyprodáno

Sada zlatých mincí Svatovítský poklad - Korunovační kříž 2 x 1/4 oz proof 2022 Kód produktu: 10-02096

Cena (osvobozena od DPH)

Základní charakteristika produktu
Výrobce
Emitent
Materiál
Typ
Ryzost
999.9/1000
Nominální hodnota
10 NZD
Kvalita
Proof
Rok vydání
2022
Hrana
Hladká
Hmotnost (g)
Hmotnost
Průměr
22 mm
Balení
Etuje
Náklad
200 ks
Téma
Popis produktu

Sada zlatých mincí Svatovítský poklad - Korunovační kříž 2 x 1/4 oz proof 2022

Sada dvou zlatých mincí o velikosti jedné čtvrtiny unce, připomíná jeden z nejvzácnějších předmětů Svatovítského pokladu – korunovační kříž.

Rubové strany obou mincí přinášejí korunovační kříž. V reliéfu první mince ho doprovází korunovaný portrét Karla IV. z profilu. Doplňkovým motivem druhé mince je symbol chrámu svatého Víta v podobě svatovítského kohouta, který je umístěn na hřebeni katedrály jako korouhvička. Averzní strana je společná oběma mincím a nese dekorativní ornamenty. Protože licenci k vydání mince poskytl tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Když svatý Václav v 10. století získal relikvii z ramenní kosti svatého Víta, nejspíš netušil, že se začala psát historie jednoho z největších chrámových pokladů v Evropě. Domovem Svatovítského pokladu se stala rotunda svatého Víta. Tu nechal kníže Václav postavit na Pražském hradě, kde později vyrostla stejnojmenná katedrála. Různorodou sbírku dechberoucích liturgických předmětů nevyčíslitelné hodnoty rozšiřovali Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci i Habsburkové. Ve 14. století, kdy byly ostatky svatých největšími cennostmi Evropy, byl nejvzácnější částí pokladu zlatý kříž. Nechal ho zhotovit Karel IV. jako schránku na nejcennější relikvie českého království, jež byly spojené se životem a utrpením samotného Ježíše Krista. Přepychově zdobený relikviář představoval pro zbožného muže kousek samotného nebe. Ukrýval hřeb a třísky z Kristova kříže, trny z jeho koruny, provaz, kterým byl bičován, a houbu, kterou mu byl podáván ocet. Relikviářový kříž byl pravidelně přítomen při korunovačním obřadu českých králů, a proto vstoupil do dějin jako korunovační.Přijďte se poradit
k nám na pobočku

STEP Finance, a.s.

Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1
Zobrazit na mapě

Pracovní doba:
v pracovních dnech 9:00 - 17:00
návštěvu je nutno předem domluvit

Naši partneři

Všechna práva vyhrazena © 2008-2023 | STEP Finance, a.s.
STEP Finance, a.s.
vám nabízí možnost volby více informací...